Hydrofoil RRD Dynamic Pro SWK Alu 1500

36 600 Kč –15 % 31 100 Kč
Na objednaní (3-9 dnů)
Můžeme doručit do:
25.4.2024
Možnosti doručení

Vítejte v hydrofoilové budoucnosti vodních sportů S-Sup W-Wing K-Kite univerzální foilové křídlo pro snadné začátky a rychlý pokrok pro jízdu na nafukovacím wingu, kitu, pevném paddleboardu a surfu. Best freeride & wave toy for kite foiling. Speed and sharp curves on the waves. Pure performance surf & wing hydrofoil.

Detailní informace

Detailní popis produktu

DYNAMIC PRO SWK ALU SET 1500
freeride / freestyle jízdu s Wingem / Kitem / Paddleboardem a Surfem

The Dynamic Pro Alu SWK is a no compromise foil set. Each component is simply on a league of its own in terms of raw material selection and hydrodynamics up to the point that it suits the most demanding wing, surf and kite – foilers.
The Dynamic Pro front wing profile is the engine of this hi performance foil, designed with a negative dihedral angle turning into a neutral one on the tips. This special wing design with a differentiated dihedral angle is the base for turning potential and stability. You’ll fly with control at a higher speed and draw the sharpest turns.

The new Universal Alu 85 mast sets a new standard for aluminium hi-performance masts being 30% stiffer and lighter due to a new profile and light integrated plate. This mast perfectly connects with the fuselage and wings resulting in an ultra rigid set appreciated by most riders out there.

What you are getting is a specialist and performance hydrofoil.

The design behind this purpose-built Dynamic Pro Alu SWK 1500, is to provide you with a combo to perform in light wind or smaller waves. What you are getting is a Ferrari, with rumbling horsepower to boost your performance during those marginal days. Ideal for heavier surf foilers that want to ride whatever the ocean throws at them and also suitable for advanced sup foilers. For wingfoiling, it is a true control machine with exceptional speed and maneuverability. For kiting it is a truly accessible and maneuverable toy for the lightest days.

Recommended for wingfoil riders between 70-100 kg, lightwind kite foilers and heavier weight surf foilers of over 90 kg.

obrazek chill na vode dynamic pro swk alu rrd y26

 • New 1500cm2 full carbon Dynamic Pro front wing with camber
 • New 250 cm2 Dynamic Pro carbon rear wing
 • New 30% stiffer and lighter aluminium mast with integrated plate
 • New redesigned 76 cm light Universal fuselage
 • Solid connection using 8 mm diameter Torx screws and helicoil threads for mast, fuselage and wings. A reliable, strong and quick to assemble/disassemble connection
 • New wider Hi density plastic mast foot connector/adaptor for improved lateral stiffness. No oxidation between mast and fuselage
 • Each component comes with an EVA Cover with Velcro to fasten it inside the bag (foil set bag supplied separately).
 
Model Mast - noha (MM) Fuselage - trup (MM) Přední křidlo Zadní křídlo
DYNAMIC PRO SWK ALU SET 1500 850 760 83/1500 (cm/cm2) 42/250 (cm/cm2)

 

Dodává se :

 • UNIVERSAL ALU MAST  85 WITH PLATE and EVA COVER Y26
 • DYNAMIC PRO CARBON FRONT WING 83/1500 Y26 with EVA COVER
 • UNIVERSAL REAR WING 42/250 Y26 with EVA COVER
 • UNIVERSAL  FUSELAGE 76 with WITH EVA COVER  Y26
 • M8 TORX SCREWS & KEY SET

Možnost objednaní :

komplet rrd-dynamic-pro-SWK-ALU-1500-SET-y26-revv rrd-dynamic-SW-ALU-1700-y26-specs-06 windsrufing karlin

 

RRD Y26 - Universal Foil from RRD watersports on Vimeo.

tabulka foiling rrd y26 universal a dalsi

Doplňkové parametry

Kategorie: Foil
Mast: 85 cm
Fuselage: 76 cm
Přední křídlo: rozpětí 83 cm - plocha 1500 cm2
Zadní křídlo: rozpětí 42 cm - plocha 250 cm2

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Italská firma RRD je lídr ve světě paddleboardů. Vede vývoj v oblasti tvarů paddleboardů, technologií a designů. Má více než dvacetileté zkušenosti v oblasti windsurfingu a kitingu. V době, kdy začal být paddleboarding na vzestupu vytvořila kolekci mnoha různých druhů nafukovacích paddleboardů pro specifické použití a udala tak všeobecný standard dnešním výrobcům nafukovacích paddleboardů. Karbonové padddleboardy RRD od počátku patří k nejrychlejším ve světovém poháru. Roberto Ricci jde každým rokem vpřed mílovými kroky. Dynemový pás okolo paddleboardu, kombinování různého množství vrstev a další inovativní technologie posouvají paddleboarding do nových oblastí budoucnosti.

Paddleboardy RRD jsou již zdaleka rozeznatelné od jiných. Zářivý, inovativní ničím nenapodobitelný design není však to nejdůležitější. Hlavní rozdíl poznáte, jakmile dáte paddleboard na vodu a rozjedete se. Pohodlí a stabilita paddleboardů je oproti jiným výrobcům nesrovnatelná.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.