Jak vybrat neoprenové boty na paddleboard?

Neoprenové boty jsou vhodným doplňkem pro mnoho vodních sportů. V našem oboru je používáme zejména pro Windsurfing, Paddleboarding a Kiteboarding.

Hlavním cílem neoprenových bot je udržet nohy v teple a zároveň je ochránit před pořezáním o mušle, kameny a ostatní různé předměty. Další výhodou neoprenových bot je zpevnění a fixace nohy, díky které pak máte lepší cit a tak i větší kontrolu nad prknem.


Neoprenové boty se primárně dělí na vysoké a nízké.

Vysoké - Vyrábí se v tloušťce 3-7mm - Čím tlustší boty jsou, tím jsou teplejší. Hlavním úkolem vysokých a tlustých bot je ochránit nohu i před tím největším mrazem.

Nízké - Vyrábí se v tloušťce 1-3mm. Nízké boty mají za úkol chránit nohy primárně před pořezáním a jsou určené spíše do teplejších podmínek.


Neoprenové boty se vyrábí buď s děleným palcem nebo bez odděleného palce.

Dělený palec - Uvnitř boty nebo zvenčí je přepážka, která odděluje palec od ostatních prstů. To zajišťuje menší přetáčivost boty na noze a tím pádem získáváte o něco větší kontrolu nad prknem. Je vhodnější spíše pro širší nohu, ale oddělený palec není každému příjemný. Nicméně lidé, kteří mají o něco širší nohu mají většinou smůlu a budou muset šáhnout po botě s odděleným palcem.

Nedělený palec - Toto je klasika, která se vyrábí již několik let a většina lidí jezdí dodnes právě s tímto typem. Důvod je prostý - nechtějí si zvykat na oddělený palec nebo jim zkrátka nevyhovuje.

*Lidé, kteří mají o něco širší nohu mají většinou smůlu a budou muset šáhnout po botě s odděleným palcem.

Tloušťka bot Teplota vzduchu a vody
1-2mm 18 °C +
3mm 14-20 °C
4-5mm pod 15 °C
7mm Klidně až do mínusu :-)

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.