Typy paddleboardů

Na trhu se vyskytuje mnoho tvarů a je potřeba zvolit ten správný pro Vás. V dnešním článku si vysvětlíme základní rozdělení paddleboardů.

Většina těchto paddleboardů se vyrábí jak v provedením pevném, tak nafukovacím.

  • All Round (Univerzální) paddleboard - Už od samotného názvu si asi dokážeme odvodit, že tento paddleboard je vhodný do všelijakých podmínek. Ať už stojíme na klidné stojaté vodě, rozvlněném moři nebo řece, tento tvar si s tím hladce poradí. Je středně široký (cca 80 - 90cm) a středně dlouhý (cca 3 - 3,2m), jeho špička je mírně zvedla a často do kulatého tvaru. Je neuvěřitelně hravý, zábavný a krásně se s ním manévruje. Vyrábí se v pevné i nafukovací variantě. 

*Jste Rodina, začátečník a nebo i pokročilejší jezdec, který chce vyzkoušet něco nového? Tento tvar je vhodný absolutně pro každého!

 

  • Touring / na delší trasy - Tvarem může připomínat paddleboard závodní, ale není tomu tak úplně. Je poměrně dlouhý a předek má také špičatý, ale na rozdíl od paddleboardu závodního je podstatně širší. Díky špičaté přední části umožňuje jezdci ujet dlouhou vzdálenost bez zničující námaze. Jeho výtlak je standardně větší oproti ostatním tvarům, důvod je ten, aby paddleboard poskytl maximální komfort na delší trasy.

*Sbalte si svačinku do batůžku a vyražte klidně až na 30km dlouhý výlet.

 

  • Windsup (Oplachtitelné)Tyto paddleboardy se jako jediné pyšní možností přípojné plachty. Uprostřed seshora paddleboardu je díra se závitem nebo nějaký jiný systém, aby šlo plachtu k prknu přichytit. Naopak uprostřed zezdola má druhou kačenu (flosnu, finu, kýl, kormidlo), která stabilizuje směr prkna a slouží především ke stoupání proti větru. Potřebná věc pokud začínáte :-). Prkna vyráběna s větší nosností (výtlakem) pro maximální komfort a pohodlí začínajícího jezdce. Tvary Windsupů vychází z Allround nebo Touring tvarů, jejich cena je ovšem díky možnosti připojit plachtu o něco vyšší.

*Ty nejvymakanější prkna mají skluzovou hranu —> Paddleboard umí jezdit ve skluzu a vy se tak pocitově přiblížíte k opravdovému windsurfingu.

 

  • Závodní - S těmito paddleboardy se jezdí převážně závody na dlouhé i krátké vzdá Jeho předek je špičatý a je zásadně dlouhý (cca 4 - 4,4m) a úzký (cca 58 - 64cm). To proto, aby měl co nejmenší odpor a dokázal tak snadněji plout po hladině. Nejčastěji ho uvidíme ve variantě pevné, ale vyrábí se také nafukovací.

*Je vhodný pro lidi, kteří chtějí zkusit závodit a nebo pro ty, kteří milují rychlost.

 

  • Vlnový - Je nejkratší a nejmenší, jeho výtlak nepřesahuje 160l. Zádě je mírně zůžená a disponuje třemi flosnami (ploutvemi). Díky tomu krásně zatáčí a snadněji se s ním chytají Nejvíce ho využijete na rozvlněném moři. Posuňte se o level výše a zkustě něco nového. Vyrábí se nafukovací i pevný.

*Vhodný pro jezdce, kteří již mají nějaké zkušenosti, ale i pro ty, kteří se chtějí učit novým věcem.

 

  • Jóga tvar - neboli paddleboard na cvičení. Patří k těm s největším výtlakem a je širší než jiné Důvod je prostý, na tomto paddleboardu se spíše cvičí než jezdí. Nemá středový úchop k nošení a jeho váha by se měla pohybovat pod 9 kg. Vhodný pro ty, kteří chtějí na paddleboardu třeba posilovat s vlastní vahou těla a zdokonalovat si tak svojí rovnováhu nebo kondici. V 99% si jej kupují ženy.

 

  • Mega BoardyObrovské paddleboardy určené pro 4 a více osob. Mají jednoznačně nejvyšší výtlaky ze všech uváděných a ty největší uvezou třeba až 15 lidí najednou

 

  • Ostatní Zde se už nebavíme o tvarech, ale o prknech určených pro konkrétní osoby - Všechny tyto paddleboardy nalezneme ve tvarech uvedených nad námi, ale pokuď jste fajnšmejkři, můžete vybírat zde.

Dámské Paddleboardy - Vynikají především dámským designem a menší velikostí. Nicméně velikost vybíráme na danou váhu, dámy proto častějí volí varianty uvedené výše. Allround, Touring, Wave, Yoga nebo Race.

Dětské Paddleboardy -  Velikost i výtlak (nosnost) je podstatně menší než u klasických paddleboardů, nicméně místo dětského paddleboardu, můžete zvolit například Allround paddleboard s menší velikostí a nosností.

Rybářské paddleboardy - Nejčastěji vychází z Touring tvarů. Jsou velice stabilní a komfortní na chytání ryb. Disponují velikým místem pro odložení rybářského či jného načíní. Místo rybářského paddleboardu lze koupit Touring s větší šíří.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.