Typy paddleboardů

Na trhu se vyskytuje mnoho tvarů a je potřeba zvolit ten správný pro Vás. V dnešním článku si vysvětlíme základní rozdělení paddleboardů.

Většina těchto paddleboardů se vyrábí jak v provedením pevném, tak nafukovacím.

Jaký jsou typy paddleboardů?

All Round (univerzální) paddleboardy
• Windsup (oplachtitelné) paddleboardy
• Touring (na delší trasy) paddleboardy
• Zavodní paddleboardy
Vlnový paddleboardy
Yoga paddleboardy
Mega paddleboardy
Ostatní typy paddleboardů 

 typy paddleboardu paddleboardy cz

All Round - Univerzální 

Je nejoblíbenější kategorie paddleboardů, které se kupují pro různé účely. Už od samotného názvu si asi dokážeme odvodit, že tento paddleboard je vhodný do všelijakých podmínek. Ať už stojíme na klidné stojaté vodě, rozvlněném moři nebo řece, tento tvar si s tím hladce poradí. Jeho špička je mírně zvedla a často do kulatého tvaru. Mohou mít jak odnímatelné, tak pevné ploutve. Je neuvěřitelně hravý, zábavný a krásně se s ním manévruje. Vyrábí se v pevné i nafukovací variantě. 

Pro koho je vhodný: Jste Rodina, začátečník a nebo i pokročilejší jezdec, který chce vyzkoušet něco nového? Tento tvar je vhodný absolutně pro každého!

Typické parametry:

 • Délka: 9’0 - 12’0

 • Šířka: 30” - 34”

 • Objem: 200 - 350 litru

all round paddleboard jp typy paddleboardu


Windsup (Oplachtitelné)

Tyto paddleboardy se jako jediné pyšní možností přípojné plachty. Uprostřed seshora paddleboardu je díra se závitem nebo nějaký jiný systém, aby šlo plachtu k prknu přichytit. Naopak uprostřed zezdola má druhou kačenu (flosnu, finu, kýl, kormidlo), která stabilizuje směr prkna a slouží především ke stoupání proti větru. Potřebná věc pokud začínáte :-). Prkna vyráběna s větší nosností (výtlakem) pro maximální komfort a pohodlí začínajícího jezdce. Tvary Windsupů vychází z Allround nebo Touring tvarů, jejich cena je ovšem díky možnosti připojit plachtu o něco vyšší. Vyrábí se v pevné i nafukovací variantě.

Wind SUP nelze považovat za plnohodnotnou windsurfingovou plovák, protože na ní nejsou poutka pro nohy, takže se na ní nedá dosáhnout plné rychlosti. Nicméně, je to skvělá volba pro začátečníky, kteří se chtějí naučit základy windsurfingu a ovládání desky pomocí větru. Wind SUP nabízí plnou univerzálnost a umožňuje vám užívat si i větrné počasí, které není vhodné pro pádlovaní na paddleboardu bez plachty. Ty nejvymakanější prkna mají skluzovou hranu —> Paddleboard umí jezdit ve skluzu a vy se tak pocitově přiblížíte k opravdovému windsurfingu.

Pro koho je vhodný: Je vhodný pro začátečníky v windsurfingu, kteří se chtějí naučit základům tohoto sportu a řídit se pomocí větru. Tento paddleboard může být také vhodný pro ty, kteří chtějí mít možnost využívat paddleboard i větrných podmínek a nechtějí kupovat další vybavení. Díky možnosti snadného skladování a přepravy je tento nafukovací paddleboard také vhodný pro ty, kteří mají omezený prostor pro uložení nebo chtějí své vybavení snadno přepravit na různá místa.

Typické parametry:

 • Délka: 9’0 - 12’0

 • Šířka: 29” - 34”

 • Objem: 250 - 350 litru

windsurfingovi nafukovaci paddleboard typy paddleboardu


Touring / na delší trasy

Hlavním účelem touringového prkna je cestování s nákladem na velké vzdálenosti. K tomu by prkno mělo být pohodlné, plavné, stabilní, mělo by dobře držet směr, být rychlé a šetřit vaše síly. Tvarem může připomínat paddleboard závodní, ale není tomu tak úplně. Je poměrně dlouhý a předek má také špičatý, ale na rozdíl od paddleboardu závodního je podstatně širší. Díky špičaté přední části umožňuje jezdci ujet dlouhou vzdálenost bez zničující námaze. Jeho výtlak je standardně větší oproti ostatním tvarům, důvod je ten, aby paddleboard poskytl maximální komfort na delší trasy.

Pro koho je vhodný: Je určen pro sportovní typy nebo rodiny a díky své rychlosti a stabilitě je vhodný pro rovnou vodu i menší vlny, s nízkou váhou a snadnou přenosností pro cestování. Sbalte si svačinku do batůžku a vyrazte klidně až na 30km dlouhý výlet.

Typické parametry:

 • Délka: 11’ - 14’0

 • Šířka: 29” - 34”

 • Objem: 250 - 350 litru

paddleboard na delsi trasu touring typy paddleboardu


Závodní

S těmito paddleboardy se jezdí převážně závody na dlouhé i krátké vzdá Jeho předek je špičatý a je zásadně dlouhý (cca 4 - 4,4m) a úzký (cca 58 - 64cm). To proto, aby měl co nejmenší odpor a dokázal tak snadněji plout po hladině. Nejčastěji ho uvidíme ve variantě pevné, ale vyrábí se také nafukovací.

Pro koho je vhodný: Je vhodný pro lidi, kteří chtějí zkusit závodit a nebo pro ty, kteří milují rychlost.

Typické parametry:

 • Délka: 11,6' - 16’0

 • Šířka: 21” - 39”

 • Objem: 200 - 350 litru

zavodni paddleboardy typy paddleboardu


Vlnový

Je nejkratší a nejmenší, jeho výtlak nepřesahuje 200l. Zádě je mírně zůžená a disponuje třemi flosnami (ploutvemi). Díky tomu krásně zatáčí a snadněji se s ním chytají Nejvíce ho využijete na rozvlněném moři. Posuňte se o level výše a zkuste něco nového. Většinou se používají pevné paddleboardy, protože nafukovací nedokáží poskytnout potřebné vlastnosti, nicméně někteří výrobci vyrábějí nafukovací paddleboardy, které jsou určeny pro začátečníky.

Existuje mnoho tvarů, konfigurací a variant pro vlnové paddleboardy, stejně jako mnoho stylů jízdy a podmínek, pro které jsou navrženy. Hlavní styly technik jsou longboardy pro malé, ale dlouhé vlny a shortboardy pro rychlé a prudké manévry. 

Pro koho je vhodný: Vhodný pro jezdce, kteří již mají nějaké zkušenosti, ale i pro ty, kteří se chtějí učit novým věcem.

Typické parametry:

 • Délka: 6' - 10’

 • Šířka: 27” - 31”

 • Objem: 70- 200 litru

classic cotan rrd vlnovy pevny paddleboard


Jóga tvar

Neboli paddleboard na cvičení. Patří k těm s největším výtlakem a je širší než jiné Důvod je prostý, na tomto paddleboardu se spíše cvičí než jezdí. Nemá středový úchop k nošení a jeho váha by se měla pohybovat pod 9 kg. Vhodný pro ty, kteří chtějí na paddleboardu třeba posilovat s vlastní vahou těla a zdokonalovat si tak svojí rovnováhu nebo kondici. V 99% si jej kupují ženy.

Typické parametry:

 • Délka: 10,8' - 11,5'

 • Šířka: 32” - 34”

 • Objem: 300 - 400 litru

joga paddleboard typy paddleboardu


Mega boardy

Obrovské paddleboardy určené pro 4 a více osob. Mají jednoznačně nejvyšší výtlaky ze všech uváděných a ty největší uvezou třeba až 15 lidí najednou. Více-místné paddleboardy pro pádlování vznikly, když se lidem začalo zdát nudné pádlovat sami. Jsou to skvělá volba pro rodinné výlety, výlety s přáteli nebo firemní akce.

Typické parametry:

 • Délka: 16' - 22'

 • Šířka: 32” - 80”

 • Objem: od 400 litru do nekonečna

mega paddleboardy typy paddleboardu


 

Ostatní Zde se už nebavíme o tvarech, ale o prknech určených pro konkrétní osoby - Všechny tyto paddleboardy nalezneme ve tvarech uvedených nad námi, ale pokuď jste fajnšmejkři, můžete vybírat zde.

Dámské Paddleboardy
Vynikají především dámským designem a menší velikostí. Nicméně velikost vybíráme na danou váhu, dámy proto častějí volí varianty uvedené výše. Allround, Touring, Wave, Yoga nebo Race.

Dětské Paddleboardy
Velikost i 
výtlak (nosnost) je podstatně menší než u klasických paddleboardů, nicméně místo dětského paddleboardu, můžete zvolit například Allround paddleboard s menší velikostí a nosností.

Rybářské paddleboardy
Pro rybolov je nejčastěji využíván Paddleboard s tvarem Touring, který je velmi stabilní a pohodlný pro chytání ryb. Na těchto deskách je k dispozici velké množství místa pro uložení rybářských nástrojů a dalšího vybavení. Pokud není k dispozici speciální rybářský paddleboard, lze použít desku s tvarem Touring, která je širší. Paddleboard pro rybolov je vybaven různými držáky a vychytávkami, které mohou být pro rybáře užitečné, jako například držáky na rybářské pruty, možnost instalace lednice, držák na nápoje, opěrka pro záda, dodatečné sítě, držáky pro oblečení a další. Tyto desky mohou být nafukovací nebo pevné a často mají kamuflážový nebo nenápadný vzhled.

Typické parametry:

 • Délka: 10,8' - 12'

 • Šířka: 32” - 35”

 • Objem: 300 - 400 litru

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.