Jak vybrat paddleboard?

Jaký paddleboard je vhodný pro mě? Jaký si mám vybrat? Podle čeho se mám řídit?
Vyrábí se toho strašně moc a vůbec se v tom nevyznám!

Přehledný článek o tom, jak paddleboard vybrat, čím se při koupi řídit a na co si dát při výběru pozor.


Pevný x Nafukovací

nafukovaci paddleboard pevny paddleoard

Nafukovací

 • Výhody  Skladnější , mobilnější, větší výběr velikostí, více vyráběných tvarů, váha.
 • Nevýhody  Oproti pevnému boardu, který je stejně velký (stejné rozměry, stejný výtlak, nosnost) má menší stabilitu cca o 10-15% a také menší trvanlivost.

*Vhodné pro všechny, kteří chtějí s paddleboardem cestovat, létat letadlem a mít ho všude po ruce, zkrátka pro většinou z nás :-)

Pevný

 • Výhody  Nekonečná trvanlivost, nevadí mu sluníčko.
 • Nevýhody  Menší výběr, horší mobilita, větší váha, nedá se sbalit :-)

*Pokud máte chatu někde u vody a máte možnost paddleboard uskladnit, je pro Vás pevný tou správnou variantou.


Jak správně zvolit velikost paddleboardu ?

1) Jsme rodina - Na paddleboardu chceme jezdit všichni dohromady nebo pouze v jednom, ve dvou, ve třech, zkrátka, VŠELIJAK!

Pokud má paddleboard využívat celá rodina, vybíráme větší, stabilnější paddleboard, s velkou nosností (výtlakem) a to ideálně nad 300Litrů. Pokud chcete, aby se svezl například tatínek se svými dětmi a manželkou, je veliká nosnost (výtlak) nutností! Pokud zvolíte příliš malý výtlak a budete se chtít na paddleboardu projet ve více lidech, bude to velice obtížné, protože se paddlebord přílíš zanoří a bude klást obrovský odpor při pádlování a nebo to nepůjde vůbec.

Nejčastější volbou rodinného paddleboardu je ALLROUND nebo TOURING tvar, to záleží na tom, kam máte paddleboard určený.

2) Jsem chlap/žena/dítě a paddleboard chci čistě pro svoje využití.

Pokud vybíráme paddleboard pouze pro jednu osobu, nemusíme jeho nosnost nějak přehánět. U ALLROUND tvarů vybíráme paddleboard přímo na míru jezdce! --> Napište nám na paddleboardy@email.cz nebo volejte +420 724 000 088 a vybereme spolu paddleboard na míru!

 

U Touring a Race tvarů se s větším výtlakem počítá, důvodem je jejich délka a výška, ty jejich výtlaky zvyšují. Tyto tvary jsou na to stavěné a jezdci tak neubírají rychlost ani ovladatelnost při jízdě na prkně. U ALLROUND tvarů to neplatí!

 

3) Jsme dva, ale na paddleboardu budeme pádlovat každý sám.

Pokud jsme dva a každý z nás má jinou hmotnost, vybíráme paddleboard pro těžšího jedince.

Kdybychom vzali paddleboard pro lehčího jezdce a stoupnul by si na to jezdec těžší, paddleboard by se pod ním prohýbal, byl by nestabilní a vyvíjel byl veliký odpor při pádlování.

Příklad - Holka 65Kg, kluk 100Kg = vybíráme paddleboard na 100Kg.

4) Jsme dva a na paddleboardu chceme pádlovat spolu.

Nejdříve si musíme ujasnit, zda chceme společně jezdit na delší výlety a nebo to máme na krátké popojíždění, případně blbnutí.

Pokud to máme na delší výlety, musíme sečíst naše váhy a podle toho paddleboard vybrat.

Příklad - Holka 65Kg, kluk 100Kg = vybíráme paddleboard na 165Kg.

Pokud to máme na nějaké kratší vyjížďky nebo případné blbnutí kousek od břehu, není nutností váhy sčítat a brát tak zbytečně velký paddleboard. Kdybychom se chtěli totiž na paddleboardu projet v jednom, byl by paddleboard zbytečně veliký. Doporučujeme zde vybírat paddleboard pro těžího z vás a přičíst cca 20 - 30Kg.

Příklad - Těžší jezdec váží 100Kg, my přičteme dalších 20 - 30Kg a na výslednou váhu, tedy 120 - 130Kg, vybíráme paddleboard.


Tvary paddleboardů. Jaký tvar je vhodný pro mě/nás?

1) Allround (univerzální)

Paddleboard na všechny vodní plochy pro veškeré typy lidí.

Paddleboardy bývají dostatečně stabilní a to i pro těžší jedince nebo rodinu.

Nejčastější rozměry - Délka prkna v rozmezí 290 - 330 cm a šířka 75 - 87 cm. Výška 11 - 15cm.

Celý jeho tvar konstruován  do ”polokulata,, a s vyjímkou pár paddlebordů je špička většinou kulatá a mírně zvedlá.

Největší výběr ze všech vyráběnych tvarů.

 

Kdo Allround (univerzální) paddleboard nejčastěji volí?

 1. Rodina - Chci na to posadit dítě ať se vozí a nebo manžela, který váží metrák a taky bych chtěla, abychom na tom mohli jezdit všichni dohromady. (Zde vybíráme velikost a nostnost plováků větší. Důvodem je, aby paddleboard pod celou rodinou zůstal stále stabilní a pevný)
 2. Chci s paddleboardingem začít a nejsem si jistý/jistá, jakým směrem mě to bude táhnout v budoucnu. (Velikost a nostnost vybírána na míru dle váhy jedince/jedinců)
 3. Chci jezdit klidnou vodu, rozvlněné moře, delší trasy, chci na tom cvičit a nechci mít 4 různé prkna. (Velikost a nostnost vybírána dle váhy jedince/jedinců)

 

2) Touring ( Na delší trasy)

Paddleboard předurčen k středně dlouhým či delším trasám na klidnějších vodách.

Při zachování dostatečně šíři, kvůli komfortu na delších trasách, je prkno již podstatně delší než allround (univerzální) a jeho špička užší - to zajišťuje rychlejší a plynulejší přesun po vodní hladině.

Nejčastějí rozměry - délka 330 - 365 cm, šířka 78 - 86 cm a 15cm výška.

Tyto rozměry s sebou přínaší velkou nosnost (výtlak) což umožňuje jezdit ve dvou či více lidech. Délka paddleboardu má na svědomí menší přetáčenlivost tzn. uděláte více záběrů na jednu stranu a to na delších vyjížďkách určitě oceníte.

 

Kdo volí Touring paddleboard?

 1. Chci začít s paddleboardingem a budu jezdit spíše na klidnější vodě.
 2. Jsme rodinka, která bydlí v České republice a rádi bychom paddleboard vyzkoušeli. Máme rádi hezké výlety a především budeme jezdit na jezerech či klidnějších řekách.
 3. Toto je již můj druhý paddleboard a vím, že chci jezdit dlouhé vzdálenosti, bez větší námahy.

 

3) Windsup (Oplachtitelné)

Tyto paddleboardy se jako jediné pyšní možností přípojné plachty. Uprostřed seshora paddleboardu je díra se závitem nebo nějaký jiný systém, aby šlo plachtu k prknu přichytit. Naopak uprostřed zezdola má druhou kačenu (flosnu, finu, kýl, kormidlo), která stabilizuje směr prkna a slouží především ke stoupání proti větru. Potřebná věc pokud začínáte :-)

Prkna vyráběna s větší nosností (výtlakem) pro maximální komfort a pohodlí začínajícího jezdce.

Ty nejvymakanější prkna mají skluzovou hranu —> Paddleboard umí jezdit ve skluzu a vy se tak pocitově přiblížíte k opravdovému windsurfingu.

Tvary Windsupů vychází z Allround nebo Touring tvarů, jejich cena je ovšem díky možnosti připojit plachtu o něco vyšší.

 

Kdo volí windsup (oplachtitelný) paddleboard?

 1. Pokud máme požadavky, který splňuje Allround (univerzální) nebo Touring (na delší trasy) tvar a jako bonus chceme mít možnost přidělat plachtu.
 2. Moje žena a děti by chtěly paddleboard, ale co budu dělat já? Co takhle si to okořenit a zkusit něco nového.
 3. Chtěl bych začít s windsurfingem, ale mám z toho trošku obavy. Tohle je jednodušší, levnější a skvěle mě to připraví do budoucna!

 

4) Race (Závodní)

Paddleboard určen již pro pokročilejší či ambicioznější jezdce. Race tvar je zpravidla nejdelší ze všech. Jeho délka se pohybuje od 380 - 426 cm. Šíře býva naopak nejužší a to v rozmezí 58 - 74 cm. Výška vždy 15cm.

Paddleboard má za úkol vyvinout co nejrychlejší jízdu po vodní hladině, proto se nejčastěji setkáváme s pevnými, karbonovými prkny. Nicméně své zástupce tu mají i nafukovačky, ty nejčastěji volí ti, kteří chtějí patřit k těm nejrychlejším na vodě a zároveň paddleboard snadno sbalit do svého batohu.

 

Kdo volí Race (závodní) paddleboard?

 1. Začínám, ale mám zkušenost s jinými sporty a miluju rychlost! (Zvolíme širší a pravděpodobně nafukovací Race)
 2. Toto není můj první paddleboard. Vím, že preferuji rychlost a chci své tělo udržet ve skvělé kondici! (Zde můžeme zvolit jak nafukovací, tak pevnou variantu)
 3. Je čas závodit a chci vyhrávat! (Zde volíme pevné, karbonové prkno)

 

5) Wave (Vlnové)

Tvary speciálně uzpůsobené na jízdu ve vlnách. Pevné paddleboardy - jsou poměrně krátké kvůli obratnosti, ale zároveň široké pro dostatečnou stabilitu. Zadek je úzký pro co nejrychlejší obrat, cut back na vlně a je disponován třemi flosnami. Celé prkno je pak mírně prohlé, boční hrany jsou zaoblené a předek bývá tvarován do špičky - Zkrátka může připomínat klasický surf ve zvětšené velikosti.

Nafukovací Wave prkna nejsou tak promakané jako pevné, ale bohatě postačí pro ty, kteří si chtějí nějakou tu vlnku zachytit a vyzkoušet tak něco nového.

Lze také použít jako dětské prkna!

 

Kdo volí Wave (Vlnový) paddleboard?

 1. Budu trávit čas především u moře a toto vypadá jako zajímavé zpestření.
 2. Vyzkoušel jsem již mnoho tvarů, ale Wave paddleboarding mě zkrátka chytl nejvíce.
 3. Hledám paddleboard pro děti a jako bonus s ním i já můžu vyzkoušet něco nového.

 

6) Yoga paddleboard (Na cvičení)

Tvar určený primárně na cvičení. Patří k těm s největším výtlakem a je širší než ostatní paddleboardy. Můžeme na něm snadno posilovat tělo s vlastní vahou a zdokonalovat si tak svojí rovnováhu nebo kondici. Úchyty a madla bývají kolem paddleboardu. Středový úchop nemá, překážel by při cvičení. Díky své stabilitě a vysokému výtlaku můžeme paddleboard využívat i jako rodinný!

Kdo volí Yoga (Na cvičení) paddleboard?

 1. Chci na paddleboardu cvičit Jogu nebo posilovat s vlastní vahou.
 2. Chci si na paddleboardu zacvičit a také na to postavit celou svojí rodinku.
 3.  Hledám rodinný plovák a zaujala mě možnost na paddleboardu cvičit. Až se naučím základy určitě jí využiji.

7) Mega Boardy

Obrovské paddleboardy určené pro 2 a více osob. Mají jednoznačně nejvyšší výtlaky ze všech uváděných a ty největší uvezou třeba až 15 lidí najednou.

Ideální jako zábava pro více kamarádů, velkou rodinku a nebo na pořádání team buildingů.

8) Ostatní

Zde se už nebavíme o tvarech, ale o prknech určených pro konkrétní osoby - Všechny tyto paddleboardy nalezneme ve tvarech uvedených nad námi, ale pokuď jste fajnšmejkři, můžete vybírat zde.

Dámské Paddleboardy - Vynikají především dámským designem a menší velikostí. Nicméně velikost vybíráme na danou váhu, dámy proto častějí volí varianty uvedené výše. Allround, Touring, Wave, Yoga nebo Race.

Dětské Paddleboardy -  Velikost i výtlak (nosnost) je podstatně menší než u klasických paddleboardů, nicméně místo dětského paddleboardu, můžete zvolit například Allround paddleboard s menší velikostí a nosností.

Rybářské paddleboardy - Nejčastěji vychází z Touring tvarů. Jsou velice stabilní a komfortní na chytání ryb. Disponují velikým místem pro odložení rybářského či jného načíní. Místo rybářského paddleboardu lze koupit Touring s větší šíří.


Technologie

1) SINGL LAYER - Paddleboard, který má pouze jednu vrstvu PVC. Jedná se o základní technologi a většinu plováků koupíte do 12 000,-

Výhody - Nízká váha, nízká cena.

Nevýhody - Kratší životnost, nižší podélní tuhost (U těžších jezdců se může prohýbat)

2) DOUBLE LAYER - Dvě vrstvy PVC, které jsou k sobě lepené lepidlem.

Výhody - Dlouhá trvanlivost, vysoká tuhost, dobrá cena.

Nevýhody - Vysoká váha

3) MSL neboli FUSION, ESD - Každý výrobce si technologii nazývá jinak, ale jedná se o jedno a to samé!  V současné době velmi oblíbená technologie. Nejlepší poměr, cena, výkon. Dvě vrstvy PVC, které jsou k sobě lisovány za tepla. Plováky se díky tomu stávají tužší a lehčí než klasické Double Layery. Cena se pohybuje od 12 000 do 16 000,-

Výhody - Nízká váha, vysoká tuhost, vysoká trvanlivost,

Nevýhody - U některých prodejců zbytečně vysoká cena.

4) MACHINE WEAVE - Nejnovější technologie, která má za úkol vyrobit co nejlehčí a nejpevnější paddleboard s dlouhou trvanlivostí.

Výhody - Velmi nízká váha, vysoká trvanlivost, vysoká tuhost, dobrá tvarovatelnost.

Nevýhody - Vyšší cena

5) RRD High technologi -  Patentovaná technologie, kterou smí vyrábět pouze RRD paddleboarrdy. Základ tvoří dvě vrstvy PVC, které jsou k sobě lisovány za tepla, stejně jak u MSL technologie. Dále středem kolem dokola celého paddleboardu vede Dynamový pás, který přidává podélní tuhost až o 30% oproti všem plovákům. O další vystužení paddleboardu se postará TPB společně s Double beltem, které tvrdost ještě násobí!

Výhody - TOP KVALITA, Nejvyšší tuhost, vysoká trvanlivost, nízká váha.


Pokud toužíte po paddleboardu na míru a chcete poradit, neváhejte se obrátit.

 

logo-whatsapp_318-49685 +420 724 000 088 nebo +420 775 350 347

E-mail: paddleboardy@email.cz

 

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.