Oblečení na paddleboard

Surfování a paddleboarding jsou tradičně spojovány s létem a teplem. Na vodní hladině je naše tělo vystavováno vysokému UV záření.

Pokud na ní chceme strávit více času, je potřeba se vhodně připravit, abychom později nelitovali. Občas se ale naopak stává, že letní sezóna skončí příliš brzy a ochladí se. I v takovém případě není nutné se oblíbeného sportu vzdát. Poradíme vám, jak na počasí vyzrát, přesněji řečeno, jaké věci si v chladnějším počasí obléct a nepřipravit se tak o skvělé zážitky.

Díky několika speciálně přizpůsobeným druhům oblečení můžete jezdit na paddleboardu již po skončení zimy a nebo si naopak prodloužit léto o pár měsíců.


Lycrové trika

Triko z lycry lze použít na několik způsobů. Hodit se vám bude jak v těch teplejších, tak chladnějších měsících. Záleží jakou variantu zvolíte. V létě zvolte spíš kratší rukáv a na chladnější počasí rukáv dlouhý. Na sluníčku vás lycrové triko dokonale ochrání před UV zářením a také dobře slouží jako ochrana před znečistěnou vodou. Lycrová trika jsou vyrobena tak, aby po namočení co nejrychleji uschla.

Lycrové trika


Neoprény

Neoprén je pomocník, díky kterému si užijete vodní sporty naplno i na podzim nebo v zimě. Neoprénů existuje několik druhů a aby fungoval co nejlépe, je potřeba zvolit správnou variantu. Čím silnější (tlustší) neoprén bude, tím je teplejší a naopak. Neopren primárně slouží jako ochrana proti prochladnutí, ale také jako ochrana proti slunečnímu záření. Velice oblíbený je short neoprén, který má krátké nohavice a krátký rukáv, vyrábí se nejčastěji s tloušťkou 2,2mm a používá se v létě. Další variantou je dlouhý neoprén či dlouhý s krátkými rukávy s tloušťkou 3,2mm, který je určen pro středně teplé počasí - využívá se cca od 16 do 22 °C. Jako poslední přichází na řadu neopreny dlouhé a tlusté tzn. 4/3, 5/3 a 6/4mm -  Ty jsou potřebné do nejchladnějších podmínek a většinou jsou pojené s dalšími neoprenovými doplňky jako jsou neoprenové boty, čepice nebo rukavice.

Neoprény


Vesty

Neoprénové vesty disponují podobnými vlastnostmi jako neopreny - chrání vás tedy před nepříznivým počasím jako je slunce a vžřoda. Zároveň bývají protinárazové a v neposlední řadě fungují hlavně jako v

Vesty


Boty

Neoprenové boty lze nosit v létě i v zimě. V chladném počasí udržují nohy v teple a suchu a stávají se tak tak nezbytnou součástí pro pohodlnou jízdu. Při vysokých letních teplotách je potřeba zvolit boty z tenčího materiálu. Spolehlivě ochrání nohy před různými kameny a ostrými povrchy.

Boty


Existuje mnoho dalších doplňkových druhů oblečení, které se k padleboardingu hodí. Patří sem například neoprenové bundy, legíny, šortky, čepice, čelenky, rukavice a další. Záleží na jedinci co nejvíce využije. Obecně se ovšem nesmí zapomínat na bezpečí během jízdy a je potřeba se předem připravit a chránit se.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.