Jaký typ a tvar paddleboard je vhodný pro mě/nás?


 • Allround (univerzální)

Paddleboard na všechny vodní plochy pro veškeré typy lidí. Paddleboardy bývají dostatečně stabilní a to i pro těžší jedince nebo rodinu. Nejčastější rozměry - Délka prkna v rozmezí 290 - 330 cm a šířka 75 - 87 cm. Výška 11 - 15cm. Celý jeho tvar konstruován do ”polokulata,, a s vyjímkou pár paddlebordů je špička většinou kulatá a mírně zvedlá. Největší výběr ze všech vyráběnych tvarů.

Kdo Allround (univerzální) paddleboard nejčastěji volí?

 1. Rodina - Chci na to posadit dítě ať se vozí a nebo manžela, který váží metrák a taky bych chtěla, abychom na tom mohli jezdit všichni dohromady. (Zde vybíráme velikost a nostnost plováků větší. Důvodem je, aby paddleboard pod celou rodinou zůstal stále stabilní a pevný)
 2. Chci s paddleboardingem začít a nejsem si jistý/jistá, jakým směrem mě to bude táhnout v budoucnu. (Velikost a nostnost vybírána na míru dle váhy jedince/jedinců)
 3. Chci jezdit klidnou vodu, rozvlněné moře, delší trasy, chci na tom cvičit a nechci mít 4 různé prkna. (Velikost a nostnost vybírána dle váhy jedince/jedinců)

 • Touring (Na delší trasy)

Paddleboard předurčen k středně dlouhým či delším trasám na klidnějších vodách. Při zachování dostatečně šíři, kvůli komfortu na delších trasách, je prkno již podstatně delší než allround (univerzální) a jeho špička užší - to zajišťuje rychlejší a plynulejší přesun po vodní hladině. Nejčastěji rozměry - délka 330 - 365 cm, šířka 78 - 86 cm a 15cm výška. Tyto rozměry s sebou přináší velkou nosnost (výtlak) což umožňuje jezdit ve dvou či více lidech. Délka paddleboardu má na svědomí menší přetáčenlivost tzn. uděláte více záběrů na jednu stranu a to na delších vyjížďkách určitě oceníte.

Kdo volí Touring paddleboard?

 1. Chci začít s paddleboardingem a budu jezdit spíše na klidnější vodě.
 2. Jsme rodinka, která bydlí v České republice a rádi bychom paddleboard vyzkoušeli. Máme rádi hezké výlety a především budeme jezdit na jezerech či klidnějších řekách.
 3. Toto je již můj druhý paddleboard a vím, že chci jezdit dlouhé vzdálenosti, bez větší námahy.

 • Windsup (Oplachtitelné)

Tyto paddleboardy se jako jediné pyšní možností přípojné plachty. Uprostřed seshora paddleboardu je díra se závitem nebo nějaký jiný systém, aby šlo plachtu k prknu přichytit. Naopak uprostřed zezdola má druhou kačenu (flosnu, finu, kýl, kormidlo), která stabilizuje směr prkna a slouží především ke stoupání proti větru. Potřebná věc pokud začínáte :-) Prkna vyráběna s větší nosností (výtlakem) pro maximální komfort a pohodlí začínajícího jezdce. Ty nejvymakanější prkna mají skluzovou hranu —> Paddleboard umí jezdit ve skluzu a vy se tak pocitově přiblížíte k opravdovému windsurfingu. Tvary Windsupů vychází z Allround nebo Touring tvarů, jejich cena je ovšem díky možnosti připojit plachtu o něco vyšší.

Kdo volí windsup (oplachtitelný) paddleboard?

 1. Pokud máme požadavky, který splňuje Allround (univerzální) nebo Touring (na delší trasy) tvar a jako bonus chceme mít možnost přidělat plachtu.
 2. Moje žena a děti by chtěly paddleboard, ale co budu dělat já? Co takhle si to okořenit a zkusit něco nového.
 3. Chtěl bych začít s windsurfingem, ale mám z toho trošku obavy. Tohle je jednodušší, levnější a skvěle mě to připraví do budoucna!

 • Race (Závodní)

Paddleboard určen již pro pokročilejší či ambicioznější jezdce. Race tvar je zpravidla nejdelší ze všech. Jeho délka se pohybuje od 380 - 426 cm. Šíře býva naopak nejužší a to v rozmezí 58 - 74 cm. Výška vždy 15cm. Paddleboard má za úkol vyvinout co nejrychlejší jízdu po vodní hladině, proto se nejčastěji setkáváme s pevnými, karbonovými prkny. Nicméně své zástupce tu mají i nafukovačky, ty nejčastěji volí ti, kteří chtějí patřit k těm nejrychlejším na vodě a zároveň paddleboard snadno sbalit do svého batohu.

Kdo volí Race (závodní) paddleboard?

 1. Začínám, ale mám zkušenost s jinými sporty a miluju rychlost! (Zvolíme širší a pravděpodobně nafukovací Race)
 2. Toto není můj první paddleboard. Vím, že preferuji rychlost a chci své tělo udržet ve skvělé kondici! (Zde můžeme zvolit jak nafukovací, tak pevnou variantu)
 3. Je čas závodit a chci vyhrávat! (Zde volíme pevné, karbonové prkno)

 • Wave (Vlnové)

Tvary speciálně uzpůsobené na jízdu ve vlnách. Pevné paddleboardy - jsou poměrně krátké kvůli obratnosti, ale zároveň široké pro dostatečnou stabilitu. Zadek je úzký pro co nejrychlejší obrat, cut back na vlně a je disponován třemi flosnami. Celé prkno je pak mírně prohlé, boční hrany jsou zaoblené a předek bývá tvarován do špičky - Zkrátka může připomínat klasický surf ve zvětšené velikosti. Nafukovací Wave prkna nejsou tak promakané jako pevné, ale bohatě postačí pro ty, kteří si chtějí nějakou tu vlnku zachytit a vyzkoušet tak něco nového. Lze také použít jako dětské prkna!

Kdo volí Wave (Vlnový) paddleboard?

 1. Budu trávit čas především u moře a toto vypadá jako zajímavé zpestření.
 2. Vyzkoušel jsem již mnoho tvarů, ale Wave paddleboarding mě zkrátka chytl nejvíce.
 3. Hledám paddleboard pro děti a jako bonus s ním i já můžu vyzkoušet něco nového.

 • Yoga paddleboard (Na cvičení)

Tvar určený primárně na cvičení. Patří k těm s největším výtlakem a je širší než ostatní paddleboardy. Můžeme na něm snadno posilovat tělo s vlastní vahou a zdokonalovat si tak svojí rovnováhu nebo kondici. Úchyty a madla bývají kolem paddleboardu. Středový úchop nemá, překážel by při cvičení. Díky své stabilitě a vysokému výtlaku můžeme paddleboard využívat i jako rodinný!

Kdo volí Yoga (Na cvičení) paddleboard?

 1. Chci na paddleboardu cvičit Jogu nebo posilovat s vlastní vahou.
 2. Chci si na paddleboardu zacvičit a také na to postavit celou svojí rodinku.
 3.  Hledám rodinný plovák a zaujala mě možnost na paddleboardu cvičit. Až se naučím základy určitě jí využiji.

 • Mega Boardy

Obrovské paddleboardy určené pro 2 a více osob. Mají jednoznačně nejvyšší výtlaky ze všech uváděných a ty největší uvezou třeba až 15 lidí najednou. Ideální jako zábava pro více kamarádů, velkou rodinku a nebo na pořádání team buildingů.


 • Ostatní

Zde se už nebavíme o tvarech, ale o prknech určených pro konkrétní osoby - Všechny tyto paddleboardy nalezneme ve tvarech uvedených nad námi, ale pokuď jste fajnšmejkři, můžete vybírat zde.

Dámské Paddleboardy - Vynikají především dámským designem a menší velikostí. Nicméně velikost vybíráme na danou váhu, dámy proto častějí volí varianty uvedené výše. Allround, Touring, Wave, Yoga nebo Race.

Dětské Paddleboardy -  Velikost i výtlak (nosnost) je podstatně menší než u klasických paddleboardů, nicméně místo dětského paddleboardu, můžete zvolit například Allround paddleboard s menší velikostí a nosností.

Rybářské paddleboardy - Nejčastěji vychází z Touring tvarů. Jsou velice stabilní a komfortní na chytání ryb. Disponují velikým místem pro odložení rybářského či jného načíní. Místo rybářského paddleboardu lze koupit Touring s větší šíří.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.