Hydrofoil RRD Dynamic Pro WK Alu 700

31 700 Kč –14 % 27 000 Kč
Na objednaní (3-9 dnů)
Můžeme doručit do:
4.3.2024
Možnosti doručení

Vítejte v hydrofoilové budoucnosti vodních sportů W-Wing K-Kite univerzální foilové křídlo pro snadné začátky a rychlý pokrok pro jízdu na nafukovacím wingu, kitu, pevném paddleboardu a surfu. Best freeride & wave toy for kite foiling. Speed and sharp curves on the waves. Pure performance surf & wing hydrofoil. New dynamic pro front wing 700 SQCSM for pro riders.

Detailní informace

Detailní popis produktu

DYNAMIC PRO WK ALU SET 700
freeride / freestyle jízdu s Wingem a Kitem

The Dynamic Pro Alu SWK is a no compromise foil set. Each component is simply on a league of its own in terms of raw material selection and hydrodynamics up to the point that it suits the most demanding wing, surf and kite – foilers.

The Dynamic Pro front wing profile is the engine of this hi performance foil, designed with a negative dihedral angle turning into a neutral one on the tips. This special wing design with a differentiated dihedral angle is the base for turning potential and stability. You’ll fly with control at a higher speed and draw the sharpest turns.

The new Universal Alu 85 mast sets a new standard for aluminium hi-performance masts being 30% stiffer and lighter due to a new profile and light integrated plate. This mast perfectly connects with the fuselage and wings resulting in an ultra rigid set appreciated by most riders out there.

What you are getting is a specialist and performance hydrofoil.

The Dynamic Pro Alu WK 700 has a pure kite spirit. This top level new ALU set is simply a masterpiece in engineering. Mixing our super stiff Universal alu mast with a hi performance front and rear combo of carbon wings designed for fast freeride and wave riding. There is no limit of fun in whatever conditions you may be riding in, as you have a solid platform under your feet which gives that extra confidence for every level of riding. It can also be used from pro level wingfoilers looking for top performances in stronger winds.

Recommended for kitefoilers both in freeride and wave and for professional lightweight wingfoilers.

obrazek skvely pocit dynamic pro swk alu 900

 • New 700cm2 full carbon Dynamic Pro front wing with camber
 • New 210 cm2 Dynamic Pro carbon rear wing
 • New 30% stiffer and lighter aluminium mast with integrated plate
 • New redesigned 66 cm light Universal fuselage
 • Solid connection using 8 mm diameter Torx screws and helicoil threads for mast, fuselage and wings. A reliable, strong and quick to assemble/disassemble connection
 • New wider Hi density plastic mast foot connector/adaptor for improved lateral stiffness. No oxidation between mast and fuselage
 • Each component comes with an EVA Cover with Velcro to fasten it inside the bag (foil set bag supplied separately).
 
Model Mast - noha (MM) Fuselage - trup (MM) Přední křidlo Zadní křídlo
DYNAMIC PRO WK ALU SET 700 850 660 55,5/700 (cm/cm2) 37/210 (cm/cm2)

 

Dodává se :

 • UNIVERSAL ALU MAST  85 WITH PLATE and EVA COVER Y26
 • DYNAMIC PRO CARBON FRONT WING 55,5 /700 Y26 with EVA COVER
 • UNIVERSAL REAR WING 37/210 Y26 with EVA COVER
 • UNIVERSAL  FUSELAGE 66 with WITH EVA COVER Y26
 • M8 TORX SCREWS & KEY SET

Možnost objednaní :

komplet 700 dynamic pro swk alu 700 rrd-dynamic-SW-ALU-1700-y26-specs-06 windsrufing karlin

 

RRD Y26 - Universal Foil from RRD watersports on Vimeo.

tabulka foiling rrd y26 universal a dalsi

Doplňkové parametry

Kategorie: Foil
Mast: 85 cm
Fuselage: 66 cm
Přední křídlo: rozpětí 55,5 cm - plocha 700 cm2
Zadní křídlo: rozpětí 37 cm - plocha 210 cm2

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Italská firma RRD je lídr ve světě paddleboardů. Vede vývoj v oblasti tvarů paddleboardů, technologií a designů. Má více než dvacetileté zkušenosti v oblasti windsurfingu a kitingu. V době, kdy začal být paddleboarding na vzestupu vytvořila kolekci mnoha různých druhů nafukovacích paddleboardů pro specifické použití a udala tak všeobecný standard dnešním výrobcům nafukovacích paddleboardů. Karbonové padddleboardy RRD od počátku patří k nejrychlejším ve světovém poháru. Roberto Ricci jde každým rokem vpřed mílovými kroky. Dynemový pás okolo paddleboardu, kombinování různého množství vrstev a další inovativní technologie posouvají paddleboarding do nových oblastí budoucnosti.

Paddleboardy RRD jsou již zdaleka rozeznatelné od jiných. Zářivý, inovativní ničím nenapodobitelný design není však to nejdůležitější. Hlavní rozdíl poznáte, jakmile dáte paddleboard na vodu a rozjedete se. Pohodlí a stabilita paddleboardů je oproti jiným výrobcům nesrovnatelná.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.